Co powinno Cię zaniepokoić? – dla rodzica

Istnieją pewne znaki, które mogą sygnalizować, że twoje dziecko może mieć kłopoty związane z korzystaniem z Internetu. Zachęcamy Cię do zapoznania się z listą niepokojących symptomów. Jeśli zauważyłeś je u swojego dziecka, nie wpadaj w panikę, nie przeprowadzaj dramatycznego dochodzenia. Nie oskarżaj i nie obwiniaj dziecka. Porozmawiaj z nim spokojnie o swoich obawach. Wspólnie spróbujcie wyjaśnić, co się stało i znaleźć rozwiązanie problemu.

Wyłączanie ekranu

Jeśli twoje dziecko szybko zmienia oglądaną właśnie stronę lub wyłącza monitor, gdy wchodzisz do pokoju, może to oznaczać, że ogląda coś, czego wolałbyś, aby nie oglądało. Spokojnie poproś je o pokazanie tego, co jest na ekranie.

Dziwne telefony

Jeśli twoje dziecko nagle zaczyna otrzymywać telefony od nieznajomych dorosłych, sprawdź skąd są te połączenia i porozmawiaj o tym z dzieckiem.

Korzystanie z komputera w późnych godzinach nocnych

Jeśli twoje dziecko korzysta z komputera późno w nocy, prawdopodobnie czatuje online. Ustal z nim, że może to robić tylko w określonych porach dnia.

Nagły przypływ gotówki

Jeśli twoje dziecko nagle ma więcej pieniędzy niż zwykle od ciebie otrzymuje, zaczyna nosić ubrania, których nigdy u niego nie widziałeś lub otrzymuje prezenty, sprawdź źródło pochodzenia tych rzeczy. Pedofile często wydają duże sumy pieniędzy, aby „wkupić się” w łaski dziecka.

Wycofywanie się z kontaktów z dotychczasowymi przyjaciółmi lub rodziną

Pedofile, sekty i inne niebezpieczne grupy zawsze starają się rozluźnić kontakty dziecka z ludźmi, którzy je kochają i dbają o nie. Im większa jest przepaść między dzieckiem a jego rodziną, tym łatwiej im nawiązać bliskie relacje ze swoją ofiarą.

Zmiana adresu strony

Ta wersja strony wkrótce przestanie obowiązywać.


Zapraszamy na stronę internetową: https://kaniowzsp.edupage.org