Święto matematyki w naszej szkole – matematyka to brzmi πęknie

14 marca w wielu krajach obchodzony jest Dzień Liczby Pi. To matematyczne święto obchodzono również w naszej szkole.
W trakcie lekcji matematyki wspólnie z nauczycielami tego przedmiotu uczniowie na różne sposoby celebrowali dzień poświęcony tej niezwykłej liczbie.

Klasy 5a, 6a, 6b, 6c oraz klasa 8a przygotowywały się do „matematycznego  świętowania” od prawie dwóch tygodni biorąc udział w różnego rodzaju konkursach klasowych związanych z zastosowaniem matematyki w życiu codziennym i w innych dziedzinach nauki, w których matematyka jest obecna.

Największą popularnością cieszył się konkurs wypisywania wyrazów z cząstką „pi”. Rekordziście udało się znaleźć aż 444 słowa!

 Równie interesujący dla uczniów okazał się konkurs na przygotowanie rebusów z wykorzystaniem liczby Pi. Zachęcam Cię, Drogi Czytelniku, do rozwiązania  kilku przykładów znajdujących się poniżej.

Uczniowie wymyślali również hasła reklamowe promujące matematykę jako Królową Nauk. Ta „matematyczna promocja” przybrała formę prac plastycznych oraz filmików, które zamieszczam poniżej.

Uczniowie podjęli się także narysowania karykatury swojego nauczyciela matematyki. W tej plastycznej konkurencji nie zabrakło ani poczucia humoru ani inwencji twórczej „artystów” o czym można się przekonać oglądając  prace konkursowe.

Rozstrzygnięcie wspomnianych konkursów odbyło się podczas lekcji matematyki, w trakcie której uczniowie obejrzeli interesujący film z liczbą Pi w roli głównej, wysłuchali recytacji wiersza naszej noblistki – Wisławy Szymborskiej pt.: „Liczba Pi”, a przy wykorzystaniu specjalnego programu komputerowego, każdy uczeń mógł sprawdzić czy jego data urodzenia (jako ciąg cyfr) znajduje się w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi. Muzyczną ciekawostką była również zaprezentowana na lekcji melodia skomponowana przez miłośnika matematyki, który poszczególne dźwięki przyporządkował sekwencji cyfr znajdujących się w rozwinięciu dziesiętnym liczby PI.

Mimo, iż Dzień Matematyki wypadł w tym roku w piątek 12 marca, a Dzień Liczby Pi w niedzielę 14 marca, to nic nie stanęło na przeszkodzie, aby klasy 4a, 4b, 7a, 7b oraz 8b również świętowały z tej okazji.

We wtorek 16 marca, podczas lekcji matematyki, uczniowie oglądnęli film edukacyjny dotyczący Liczby Pi. Następnie wszyscy mogli podziwiać bardzo ciekawe i oryginalne prace kolegów i koleżanek, którzy:

– upiekli ciasta, torty, babeczki,

– wykonali plakaty tematyczne,

– stworzyli liczbę Pi z różnych przedmiotów i w różnych programach komputerowych,

– wykonali oryginalne prace plastyczne dotyczące zagadnień matematycznych,

– napisali wiersze i opowiadania,

– stworzyli rebusy matematyczne,

– udekorowali balony,

– stworzyli prezentację w Power Poincie z ciekawostkami dotyczącymi liczby Pi.

Większość prac można zobaczyć w galerii na stronie naszej szkoły.

Dzień Liczby Pi w naszej szkole zapewnił uczniom dobrą zabawę, pozwolił na przekazanie im w niekonwencjonalny sposób sporej dawki wiedzy matematycznej ale przede wszystkim zachęcił do odkrywania i dostrzegania matematyki, która (gdzie by nie spojrzeć) jest wszędzie wokół nas.

Wiersz na cześć Liczby π

LICZBA π

Z okazji dnia liczby π

z którą spędzamy właśnie dni,

wszyscy się świetnie bawiąc – uczymy,

i z nią matematyczne ćwiczenia robimy.

14 marca to dla matematyki ważny dzień,

wie o tym każdy uczeń,

to święto tajemniczej liczby π,

która pomaga w nauce mi.

A dla wielu profesorów,

liczba π jest przykładem wzoru,

wzoru znaczącego wiele,

że π to nieskończenie wiele.

Wielu już śmiałków próbowało,

rozwiązać zagadkę jakich mało.

Ile znaczy liczba π,

która po nocach mi się śni.

Liczbę π nieskończoną,

liczbę π zakręconą,

liczbę która wciąż mnie nurtuje

i interesuje.

Autor wiersza: Kubinek Szymon

Zmiana adresu strony

Ta wersja strony wkrótce przestanie obowiązywać.


Zapraszamy na stronę internetową: https://kaniowzsp.edupage.org